Bebeğin cinsiyetini merak ediyor musunuz?

Bebeğin cinsiyetini merak ediyor musunuz?

Merhaba ;

Bu yazımın asıl amacı heyecanla beklenen bebeğimin “CİNSİYET”ini sizinle paylaşmak. Bu sabah doktor randevumuz vardı ve sonucu % 85 gördük gibi.. Amaaaa birazdan açıklayacağım 🙂

Sizinle yaklaşık 5 hafta önce heyecanımı paylaşmış ve hamileliğimden bahsetmiştim.  Yani 10 haftalık hamile iken. Zaman hızlı geçiyor 4.5 haftası da hızlıca geçti bile. Bu arada gerekli takviye ilaçlar alınmaya, testler de yapılmaya başladı bu süreç içinde. Ben aynı zamanda tiroid hastası olduğum için tabii ki tetkilerim daha sık yapılıyor çünkü gebelikde tiroid oldukça önemli bir konu ve bizde bunu doktorumla sıkı takip ediyoruz. Sizde de var ise aman diyeyim ihmal etmeyin.

Bir diğer konuda, benim gibi 38 yaşında olanlar için aslında 35 yaşından sonra hamile kalanlar için en önemli konulardan biri de amniyosentez. Her ne kadar tedirgin edici olsada bebeğimizin sağlıklı olduğunu öğrenmek için önemli bir test. Doktorlarımız 35 yaşdan sonra bunu hastalarına öneriyorlar. Belirli kan testleri ve ölçümler sonucunda bunun yapılıp yapılmayacağına karar veriliyor.  Benim test ve ölçüm sonuçlarım şimdilik iyi gidiyor. Ama esas 2 aralıkda gireceğim detaylı ultrasonda belli olacak kesin sonuç. Dileğim tabii ki gerek kalmaması ve sağlıkla bebeğimi dünyaya getirmek.

Amniyosenteze alternatif olarak şimdide yeni bir kan testi uygulaması çıkmış henüz dünya sağlık örgütü tarafından tam olarak onaylanmamış olsada alınan kan örneği yurtdışına gönderiliyormuş ve bazı testlerden incelemelerden geçtikten sonra bebeğin durumu ortaya çıkıyormuş. Tabii bunun sonucunda da eğer mutlak bir zorunluk var ise yine amniyosentez yaptırmak durumunda kalabiliyorsunuz ama yinede riski biraz daha düşük. Türkiye de yavaş yavaş önerilmeye başlayan bu test de aklınızda bulunsun. Daha sağlıklı bilgi için doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Şu anda 14+6 dayım. Kilolu hamile kaldığım için bugün 400 gr vermiş olduğum haberini almak beni biraz sevindirdi. Buna ara ara devam eden mide bulantılarımın sebep olduğu kanısındayım. Umarım kilo almama olayım bu şekilde devam ederde ben de hamileliğimi maksimum 15 kg ile tamamlarım. Yoksa işim cidden zor 🙁 çünkü kilolarımı atamadan hamile kaldım.

 

Eveeettt gelelim merakla beklenen en önemli konuya. Bebişin cinsiyeti.

Ben heyecanımı hemen paylaşmayı seven, içimde tutmayı beceremeyen bir yapıya sahibim. Tabii ki kendimle ilgili olan konularda 🙂 O yüzden bugün dokturumuzla gördüğümüz ama aslında 17. haftada daha net olacak cinsiyet konusunu sizlerle hemen paylaşmak istiyorum.  Zaten dayanamayıp yakınlarıma hemen haberi saldım. Biz iki çocuktan sonra bu konuda uzman olduk ERKEK oldu mu hemen yakalıyoruz artık :)))))))

Evet ERKEK dedim.Yanlış duymadınız. Ailemize 3. bir erkek bebiş daha katılıyor. Yani takımı kurdum ben 🙂 Çoğunuzun daha doğrusu beni tanıyan çoğunuzun mimiklerini, içinden geçenleri, ağzınızdan çıkacak kelimeleri tahmin edebiliyorum 🙂 İster istemez 2 oğlandan sonra bir kız beklentisi ya da duası oluyor hepimizde. Ne yalan söyliim ben de de olmadı değil. Ama kendimi öyle bir hazırlamışım ki hiç hayal kırıklığına uğramadım. Zaten insan annelik heyecanı ve duygusuyla “sağlıklı olsun en önemlisi o” diyor.

 

Şimdi sıra geldi çocuklara bu durumu aktarmaya. Cinsiyet oluşumunda kafaları karışmasın diye şu zamana kadar onlara söylememiştik ama yavaş yavaş hazırlıyorduk. Aslında en çok onlar sevinecek çünkü bebek alalım ama erkek alalım deyip duruyorlardı özellikle bizim afacan Doruk. Sanki oyuncakcıdan alıyoruz 🙂

Tepkileri ne olacak hiç bilmiyorum. Her ne kadar şu anda tam farkına varamayacak olsalarda, karnım daha belirginleşmeye başaldığında olayı yavaş yavaş kavramaya başlayacaklardır. En önemlisi onların psikolojilerini bozmadan, sevgiyi dengeli dağıtarak ve yeni doğacak kardeşlerini şimdiden onlara sevdirip kaçınılmaz olacak kıskançlığı en aza indirgeyecek şekilde bu süreci atlatacağız inşallah.

Doğum fotoğrafları çekmeye gittiğimi, yenidoğan bebekleri fotoğrafladığımı biliyorlar, yapmış olduğum çekimlerden ve hazırladığım fotoğraf albümlerinden görüyorlar dolayısıyla bunları onlarla paylaşırken arada “ayyy sizinde böyle bir kardeşiniz olsa ne güzel olur di mi “lerle düşüncelerini öğrenmeye çalışıyorum ve sonuç hep “eveeettt hadi alalım oluyor” ama konuya çok uzak değiller fakat biliyorum ki doğumdan önce ve doğumdan sonra diye bir oluşum var 🙂 MÖ/MS gibi . O yüzden yaşayıp göreceğiz ve ben de bu yaşadıklarımı sizlerle blogumda hep paylaşmaya çalışacağım inşallah.

Birde kendi hamile fotoğraflarımı çekip yayınlamaya çalışabilsem ne iyi olacak ama olmuyor, insan diğer işlere öncelik verip kendini boşveriyor fakat bir sonraki yazımda size söz bir kaç hamile fotoğrafımla geleceğim karşınıza.

 

Tüm hamile anne adaylarına harika bir hamilelik geçirmelerini ve bunun tadını doyasıya çıkarmalarını diliyor, aşağıda paylaşacağınız yorumlarınızla yazılarımın daha paylaşımlı olacağına inanıyorum .

17. gebelik haftasında görüşmek üzere :))

Sevgiyle kalın.

Didem

One Response to Bebeğin cinsiyetini merak ediyor musunuz?

Bir Cevap Yazın