Düğün Fotoğrafçılığı Semineri – PWS Atina

Düğün Fotoğrafçılığı Semineri – PWS Atina

Düğün Fotoğrafçılığı Semineri, Atina ve Didem Basmacı.

Düğün Fotoğrafçılığına gönül veren profesyonellerden oluşan uluslar arası bir topluluk; PWS. Dünya çapında ün yapmış fotoğrafçıların dönem dönem farklı ülkelerde seminerler verdiği, workshoplar yaptığı her geçen seminer ve workshopdan sonra katılımcıların arttığı bir topluluk.

Her şey PWS ilanını görmemle başladı. Meraklandım, heyecanlandım, tabi ki hemen başvurdum.

Ne mutlu ki, Türkiye PWS için önemli bir pazar çünkü katıldığım seminerlerden gördüğüm kadarı ile ilgi hergeçen gün artıyor. Ülkemizde düğün fotoğrafçılığının daha doğrusu fotoğrafçılığa bakış açısının gelişmesi nedeniyle ilgi bir hayli artmış durumda.  Yeni teknikler, ışık kullanımı, pozlandırmalar, album çalışmaları, düğün sineması derken birçok şey öğreniyorsunuz.

4-8 Nisan tarihlerinde Atina’nın Glyfada bölgesinde düzenlenen katılımı oldukça yüksek bir seminerdeydim. 5 gün boyunca düğün fotoğrafçılığı alanında isim yapmış, fotoğraflarına bakmaktan kendinizi alamadığınız değerli fotoğrafçıların vermiş oldukları eğitimler sonucunda hem bakış açım değişti hem de heyecanım arttı.

Öncesinde adını duyduğum bir çok başarılı fotoğrafçı ile tanışma, karşılıklı konuşma ve değerli bilgilerinden faydalanma imkanına sahip oldum.

Çeşitli ülkelerden katılımların olduğu seminerde Türkiye olarak  en kalabalık ekiplerden biriydik. Hatta en kalabalığıydık diyebilirim. Yerel yunanistanlı katılımcılar hariç. Bizler İstanbul, İzmit, Adapazarı, Gölcük, Eskişehirdendik.

Toplam dört salondan oluşan bir seminerdi. İlk günü fotoğraf yarışmasının sonuçlarının değerlendirmesi vardı.  Tüm gün boyunca süren bu yarışmada bulunmak o havayı koklamak, hangi tarz fotoların nasıl değerlendirildiğini ve puanlandığını görmek oldukça zevkli idi ve ne mutlu bize ki TÜRKİYE ekibi olarak 5 ödülle geri döndük. “AWARDS OF EXELLENCE “ ödüllerine layık görülen 3 fotoğrafımız İstanbul’dan Murat Eşitmez arkadaşımıza, 2 fotoğrafımızda Serhan Serter arkadaşımıza aitti. O an yaşadığımız mutluluk, sanki kendi fotoğrafımız ödül almış gibi yaşadığımız heyecan, bizi daha seminerin en başından motive etmeye yetti de arttı bile.

Çeşitli dallarda yapılan yarışmada tüm ödül alan fotoğraflarımız düğün fotoğrafçılığı dalında idi.

Diğer günler nasıl geçti hiç hatırlamıyorum. Yorucu bir 5 gün olsada aldığımız haz çok yüksekdi. Sabahdan akşamın geç saatlerine kadar süren seminerler, geç saatlerde yenen yemeklerle son buluyordu.

Gün içinde 4 profesyonel fotoğrafçı dinleme şansımız vardı. İstanbul’da vermiş oldukları workshoplara zevkle katıldığımız Nik Pekridis ve Sakis Batzalis de yine harika eğitimleri ile bu seminerde de yerlerini almışlardı.

Sergey Ivanov, Keda Z.Feng, Michael Greenberg, Martin Graham Dunn, Babis Tsoukias, Sam Schiarrino gibi birçok değerli fotoğrafçıdan ufkumuzu açıcı, tekniklerimizi geliştirici birçok şey öğrendik.

Ve bunun sonucunda gördük ki; herkesin bir tarzı olmalı. Her ne kadar teknik olarak özünde çoğu şey aynı olsada hepsinin kullandığı ışık, lens ve makina farklı idi.

Kimisi sadece 70-200 mm lens ile çekerken kimisi sadece sabit lens kullanıyor kimisi ise farklı lens kombinasyonları kullanıyordu. Işık deseniz aynı. Birisi tepe flaşını kullanırken bir diğeri elini bile sürmüyor harici ışık kaynağı kullanıyordu (İcelight, dedolight, lowelight, camera light gibi)

Ama hepsi de bir o kadar muhteşem sonuçlar sundular bize.  Aslında sadece elimizdeki imkanları, mevcut ortam koşullarını bile kullanarak nasıl harika düğün kareleri çekebileceğimizi bize göstermiş oldular. Hem de sorduğumuz hiç bir sorunun cevabını saklamadan, dürüstlükle anlatarak, kendilerini övmeden.

Herkes bana Atina dönüşümde “nasıldı Atina güzel miydi?” diye sordu.

Bilmiyorum dedim, çok gezemedim.

Evet o kadar yoğun ve dolu dolu geçen bir programdı ki sadece son gün gezebildik. Gezememiş olmanın üzüntüsü ile değil, çok değerli bilgilerle dolmuş olmanın mutluluğu ile döndük İstanbul’a.

Düğün fotoğrafçılığı semineri ve edinimler?
  • Düğün fotoğrafçılığında Türkiye’de henüz yolun çok başında olduğumuzu fark ettim.
  • Ülkemiz’de düğün fotoğrafına gerekli payın biçilmediğini anladım
  • Para kazanmak uğruna emeğini hiçe sayıp, ucuza fotoğraf çekip piyasayı kırarak mesleğimize ne kadar saygısızlık edildiğini birkez daha anladım.
  • Taşana kadar fotoğrafla doldurulan albümlerle, verdirilen klasik pozlarla, iki bin-dört bin fotoyu dvd de vererek müşteri kazanmanın ne kadar gereksiz ve tapon olduğunu gördüm.

Ve en önemlisi;

  • Ülkemizde kendini geliştirmeden, eline bir fotoğraf makinesi alıp, estetiği hiçe sayarak, emek vermeden, çalarak çırparak, dibine kadar fiyat kırarak müşteri kapmanın yollarını arayan ne kadar çok fotoğrafçı meslektaşım olduğunu bir kez daha hatırlamış oldum.

Fotoğraf sanattır, icraattır. Her şeyden önce estetiktir. Emek verirsin, sadece çekmekle kalmaz onunla yatar onunla kalkarsın. Kendine bir şeyler katmalısın ki gelişe’bilesin, araştırmalısın ki öğrene’bilesin, sevmelisin ki çekesin, emeğini heba etmemeli, hakkını almalısın. O hakkı en iyisinden almak için çabalamalı’sın.

Seminerden sonra bakış açım değişti. teknik bilgim oturdu. heyecanım arttı, beklentim tavan yaptı ama öğrenecek şeylerim daha bitmedi.

Yorgunum ve yorulmaya da devam edeceğim ama işimi hakkıyla yapacaksam, karşılığında hak ettiğimi alacaksam uykusuz da kalırım, hatta yorulurum da.

Seviyorum… Fotoğrafa aşık oldum diyebilirim. Hele çektiğim, aşkın hikayesi ise, mucizenin doğuşu ise yorulayım, ne olacak ki… Biliyorum ki fotoğraflarımı teslim ettiğimde duyacağım güzel sözler, alacağım onore edici mesajlar tüm yorgunluğumu alıp götürecek.

PWS bana çok şey kattı. Alacağım daha çok şey var. Bu yolda ilerlerken öğrendiğimi uygulayacağım yegane varlıklar sizlersiniz.

Fotoğraf çektirecekseniz ; Fotoğrafçınızı doğru seçin, fotoğraflarını inceleyin, karşılaştırın, birebir mutlaka görüşün kendinizi iyi anlatın, fotoğrafçıyı iyi tanıyın. Her fotoğrafçıya aldanmayın. Ucuz olan herşey iyi anlamına gelmez. Fotoğraf size anlarınızı yaşatacak, baktıkça sizi herdaim mutlu edecek yegane dokumandır.

2014’ü heyecanla bekliyorum. Ondan öncesinde seminerlerine katılmayı dörtgözle beklediğim birçok fotoğrafçı var.

Her anı heyecan dolu, bilgi dolu nice güzel seminer, workshop sonrasında izlenimlerimi sizlerle paylaşmak için yine burada olacağım.

Sevgiyle kalın

Doğum ve Düğün Fotoğrafçısı, Didem Basmacı

İcelight nedir?

İcelight, çoğunlukla yurtdışında fotoğrafçıların kullandığı gün ışığna en yakın, beyaz ışık veren ve şiddeti ayarlanabilen bir ışık kaynağıdır.

Dedolight nedir?
Dedolight, Fotoğrafda insan yüzünü tungsten ışıkla yumuşak şekilde aydınlatan bir ışık ekipmanıdır. Aslında kendisi bir marka olan ürün, adı ile özdeşleşmiştir.
Lowelight nedir?
Lowelight, Fotoğrafçılıkda kullanılan yine bir çeşit ışık markasıdır.
Cameralight nedir?
Cameralight, Fotoğrafçıların kullandığı HD kameraların üzerine takılan ama harici olarak tek başına güzel bir ışık sağlayan ve fotoğrafçılar tarafından tercih edilen bir ışık kaynağıdır.

PWS - Atina Semineri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın